Tradycje

TRADYCJE MUAYTHAI: MONGKON

Jednym z tradycyjnych atrybutów boksu tajskiego jest Mongkon - specjalna opaska na głowę, w której zawodnik wchodzi na ring i wykonuje taniec Wai Khru Ram Muay.

Mongkon - składa się ze 108 (sakralna buddyjska liczba) nici połączonych ze sobą. Opaska o grubości palca zakrzywiona jest w koło o średnicy ludzkiej głowy. Końce Mongkonu są związane w warkocz, na końcach którego umieszczone są magiczne symbole i znaki. Mongkon jest noszony tylko przed walką podczas tańca Wai Khru Ram Muay. Następnie trener wypowiada krótką modlitwę i ściąga Mongkon z głowy zawodnika, by odwiesić go na narożniku ringu.

Mongkon jest świętym przedmiotem, zazwyczaj jest własnością nauczyciela i szkoły. W Tajlandii każda szkoła boksu ma własny Mongkon, który przechodzi z pokolenia na pokolenie, co pozwala widzowi określić, do której miejscowości lub regionu należy bokser.

Tajowie wierzą, że Mongkon ma magiczną moc i traktują go z wielkim szacunkiem. Utrata świętej opaski może skutkować niepowodzeniem dla jego właściciela.

 

TRADYCJE MUAYTHAI: PRAJIOUD

Prajioud jest to tradycyjny tajski amulet w formie opasek na ramieniu z dwoma luźnymi końcami. Opaski te mają chronić zawodnika.

W przeciwieństwie do Mongkonu, Prajioud jest noszony na jednej lub obu rękach przez całą walkę. Sama opaska składa się z taśm tkaniny, na których umieszczone są modlitwy i zaklęcia, sięgające starożytnych tradycji. Tajscy żołnierzy nosili Prajioud w trakcie walki wierząc, że ten uratuje ich od śmierci.

Proces robienia Prajioud jest swoistą ceremonią. Opaski tworzą nauczyciele lub sami zawodnicy. W Tajlandii uważa się, że Prajioud zrobione przez nauczyciela daje więcej siły zawodnikowi, chroni go, zapewnia powodzenie w walce.

 

TRADYCJE MUAYTHAI: WAI KHRU RAM MUAY

Jeżeli choć raz w życiu oglądaliście walki Muaythai, to napewno wiecie, że na początku każdej walki zawodnicy wykonują rytualny taniec. Taniec ten ma wielkie znaczenie dla tych, którzy trenują Muaythai. Nazywa się Wai Khru Ram Muay i wykonywany jest przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki "Sarama".

Wai Khru można dosłownie przetłumaczyć jako "szacunek dla nauczyciela": "wai" to tradycyjne tajskie powitanie - ukłon głowy ze złożonymi dłońmi, a "khru" – nauczyciel, "Ram" jest tłumaczone jako "taniec", a "muay" walka.

Wai Khru jest to zwyczaj oddawania szacunku nauczycielom, ale także pewnego rodzaju modlitwa przed walką. Poza tym taniec ma również drugorzędną rolę - pozwala  zawodnikom psychicznie przygotować się do walki. Stanowi także formę rozgrzewki.

Wai Khru jest święte dla tajskiej kultury. W Tajlandii każda szkoła boksu ma swój unikalny taniec, stąd też kiedy zawodnik wykonuje Wai Khru, można wydedukować, do której ze szkół należy.

Przed występem Wai Khru, zawodnik ubiera tradycyjne opaski: na głowę Mongkon oraz na ręce Prajioud. Są to amulety, pobłogosławione przez buddyjskich mnichów, mają zapewnić zwycięstwo i chronić zawodnika na ringu. Uważa się, że Mongkon nie może zostać odłożony na ziemię, bo straci swoje właściwości ochronne.

Przed wejściem do ringu zawodnik "pieczętuje" go, blokuje negatywne siły i duchy. Następnie przechodzi dookoła, wzdłuż lin ringu, przeciwnie do kierunku ruchu wskazówek zegara, wypowiadając modlitwę w każdym rogu ringu. Podczas przechodzenia od narożnika do narożnika, prawa ręka jest zawsze na linie ringu, a lewa ręka jest podniesiona do twarzy. Po przejściu dookoła ringu zawodnik rozpoczyna taniec. Tradycyjny taniec może trwać do pięciu minut, ale na zawodach zwykle wykonywane są skrócone wersje.

Wai Khru Ram Muay to bardzo znaczący rytuał, który jest częścią boksu tajskiego od wielu stuleci. Wykonywanie tańca to okazanie szacunku tradycji Muaythai i szansą na zachowanie autentyczności starożytnej sztuki walki.

 

TRADYCJE MUAYTHAI: MUZYKA

Sarama to rytmiczna muzyka, która towarzyszy Muaythai, a także rytuałowi przed walką -Wai Khru Ram Muay. Muzykę wykonuje czterech lub pięciu muzyków grających na klarnetach, parze tajskich bębnów, cymbałów oraz bongo. Tempo muzyki podczas Wai Khru dopasowuje się do nastroju zawodników podczas rytuału.

Walka toczy się przy dźwiękach tajskiej muzyki, która nadaje jej wyjątkowy rytm. Muzyka jest częścią atmosfery Muaythai i zachęca zawodników do walki.

Tajowie uważają, że dźwięki instrumentów są obdarzone magicznymi właściwościami, które pozwalają uwolnić umysł od wszelkich myśli i przeprowadzić skuteczną walkę. Ponadto, zgodnie z ich przekonaniami, rytm muzyki sprzyja koncentracji i pozwala zawodnikowi skutecznie walczyć na ringu z większą precyzją i siłą.

 

 

Źródło: World Muaythai Council (WMC), International Federation of Muaythai Amateur (IFMA), Mymuaythai, PZ Muaythai

http://www.wmcmuaythai.org/   

http://www.ifmamuaythai.org

http://mymuaythai.org/

http://pzmuaythai.pl/